Isabel Estapé Tous

Member of the Board of Directors. Proprietary Director.

Born in Barcelona, 1957.

Member of the Board of Directors of CriteriaCaixa since December 2013. She was member of the Executive Committee since its creation in March 2019 until March 2020. She was member of the Audit and Control Committee of CriteriaCaixa since its creation in 2014 until March 2020 and Chairman of said Committee since its creation until December 2018. She is member of the Appointments and Remuneration Committee of CriteriaCaixa since its creation in 2014, being Chairman of this Committee since its creation until May 2019.

Graduated in Economics and Business Studies with A Grade Cum Laude, from the Central University of Barcelona (Extraordinary Prize).

Member of the Stock Exchange, acting as Agent in Barcelona (1982-1989).

Member of the Board of Directors of the Barcelona Stock Exchange (1989-1990). She was also member of the Madrid Stock Exchange (1990-1995).

She acts as Notary in Madrid since the year 2000.

She was a member of the Board of Directors of Criteria CaixaCorp, S.A. (now CaixaBank, S.A.) since its entry to the Stock Exchange (October 2007) and of its Executive Committee since its creation (May 2009). She was a member of the Board of Directors of CaixaBank, S.A. and Chairman of its Appointments and Remuneration Committee until December 2013.

She is currently Trustee of the Caixa d’Estalvis i Pensions de Barcelona, ”la Caixa”, Banking Foundation since May 2018. She is also a member of the Board of Directors of Naturgy Energy Group, S.A. and of its Audit and Control Committee since March 2020.

She is also a qualified auditor. She is member of the Spanish Directors' Association (AED), of the International Women´s Forum, of the Spanish Confederation of Directors and Executives (CEDE), of the Business Council Alliance for Latin America (CEAPI) and of the Women Corporate Directors (WCD).

She is full member of the Royal Academy of Economic and Financial Sciences since October 2006.

She is Chairman of the Civic Panel, Trustee of the Rojas Estapé Foundation and of the CIMA Foundation. She also works with several charitable organizations (Ciudad de la Alegría Foundation, ACNAR, CODESPA, etc.).

Last update: April 2020.